TÜMİAD
   Mısır Basını
   Mısır Büyükelçiliği
   Kahire Büyükelçiliği
   Metin TuraN Kim'dir
   Mısır'da Oteller
   Mısır'da Şirket Kurma
   Mısır Vizesi
   Mısır'ın Tarihi
   Önemli Telefonlar
     Mısır Turu / Ana Sayfa
 Yeni İskenderiye Kütüphanesi


İskenderiye Kütüphanesi, Akdeniz'de Mısır'ın İskenderiye sahil limanında yer alan büyük bir kütüphane ve kültür merkezidir.

Kadim İskenderiye Kütüphanesi'nin varolduğu sanılan alana 1995-2002 yılları arasında inşa edilmiştir. Ağa Han Mimarlık Ödülleri programında 2000-2004 dönemi ödülünü kazanan yapının mimarisi Snøhetta/Hamza Consortium şirketine aittir.

Kütüphanenin dış cephe iç mermerlerini Türk firması Haz mermer yaptı. Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından çok sayıda Türkçe kitap hediye edildi.

Proje boyutu çok büyüktür:Kütüphane rafları sekiz milyon kitabı alacak büyüklüktedir. Ana okuma odası on bir şelale seviyesi üzerinde 70.000 m²'lik alanı kaplar. Kompleks ayrıca bir konferans salonu, üç müze, dört sanat galerisi, bir planetaryum ve bir elyazısı restorasyon laboratuvarı içerir.

Kütüphane kör, geç kişiler ve çocuklar için ihtisaslaşmıştır.
İskenderiye Kütüphanesi'ne dünyanın her yerinden koleksiyonlar hediye edilmiştir. İspanyonlar, Mağribiler'in yönetimini açıklayan dökümanlar hediye etmişler, Fransızlar ise ayrıca Süveyş Kanalı'nın yapısına ilişkin dökümanı bağışlamışlardır. Kütüphane ayrıca internet arşiv fotokopisi muhafaza eder.

 Ahmed Hasan ile Esseka Piramitlerde Develerle

Mısır'ın ünlü futbolcuları Ahmed Hasan ile Esseka, çocuklarıyla Piramtilerin gölgesinde develer üzerinde.


 Ahmed Hasan İle Esseka Ailesiyle Piramitlerde

Mısır'ın ünlü futbolcuları Ahmed Hasan ile Esseka, benim davetimi kırmayarak çocuklarıyla Piramitlere geldi.

Ahmed ile Essaka ile Piramitlerin gölgesinde keyifli bir röpartaj yapmıştım. Bu unutulmaz kareyi sizinle paylaşmak istedim.

 Tur Dağı


H.z Musa'nın, Allah (c.c) ile görüştü dağ.

 Sakkara Primatin'de Mısır Köpeği

Kahire'de dünyaca ünlü Piramitlere 25 km uzaklıkta bulunan Sakkara Primit'inde Mısır köpeği.

 Ayn Şems Üniversitesi

Türkoloji Bölümü

Mısır'ın ikinci büyük üniversitesi Ayn Şems'in ana kampüs kapısı. Sağdaki bina, Ayn Şems üniversitesinin Edebiyat Fakültesinde Türkoloji Bölümünde Türkçe dersleri veriliyor.

 Meşhur Fişevi KahvesiFişevi, Kahire’nin bin yıllık Hanhali çarşısı içinde bulunan nostaljik bir kahvesidir.

 Kahire Üniversitesi


Mısır'ın en köklü Kahire üniversitesinin kampüs ana giriş kapısı.

Milli şairimiz M.Akif Ersoy, bu üniversitesinin Edebiyat Fakültesinde Türkçe kursları verdi. Edebiyat Fakültesinde merhum Akif'in amfiye adı verilerek ebedileştirildi.

Bu amfinin adının verilmesinde benim katkılarım olmuştur.

 Seyyidü Zeyneb Camisi ve Türbesi

Peygamberimiz (s.a.v) torunlarından Seyyidü Zeyneb'in bu camide türbesi bulunuyor. Kahire'nin ünlü camilerindendir.
Bu camide her cuma işitme engelliler için hutbe okunuyor.

Bu cami İslami Müze'den yürüyerek 10 dakika uzaklıkta. Bu cami'de.

 İslam Müze

Bu müze'de osmanlı döneminde kalma eserleri görebilirsiniz.

Pord Said caddesinde, Kahire Emniyet Müdürlüğü karşısındadır. Babul Zevayla kapısına yüreme ile 5 dakika mesafededir.
 Mısır Meclisi

Bizim Kahire Büyükelçiliğimize 150 metre uzaklıktadır.

 Nil Nehri'nin Kahire Kulesinden Görünüşü.2

Fotoğraf’ta, Kahire Kulesinin diğer açıdan görüntüsü. Solda gördüğünüz Nil’in büyük kolu, sağdaki ise Nil’in küçük kolu. Sağ ile sol nehrin ortası adadır.

Öndeki geniş alan yayılan beyaz bina Kahire Opera Salonu. Arap dünyasının Kültür Merkezi, Mısır’ın tüm kültürel etkinlikleri burada yapılır. Opera solunu arkasındaki yuvarlak bina Sofitel oteli (önceden Gezira Şeroton idi)

Sağ’da görünen beyaz bina, Kahire en eski 5 yıldızlı otellerinden Kahire Şeroton otelidir. Sırasıyla, Rusya Büyükelçiliği, Eski Cumhurbaşkanı Enver Sedat’ın evi, Nil kıyısı Yunanistan klubü, Kahire Üniversite klubü, meşhur Mübarek kütüphanesi, Suudi Arabistan büyükelçiliği inşaatı, Kahire Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarlığı, İsrail Büyükelçiliği, ilk köprü Kahire üniversitesi köprüsü. Köprüyü geçince hayvanat bahçesi daha sonra ise Kahire üniversitesi kampüsü bulunuyor.

Kahire Büyükelçiliği Kültür Merkezi Türkçe dersleri veriliyor.(5 katta bir daire de) Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliği, Kahire Büyükelçiliği rezidansı, Four Sizins oteli, Fransa Büyükelçiliği, Mısır İş adamları Derneği (EBA) merkezi, Biraz ileri de Mısır’ın milli şairi Ahmet Şevki müzesi. İkinci köprü Ebül Abbas, (Bu köprünün uzantısına haram caddesinde piramitler ulaşabilirsiniz) 3 yüz metre ileride turistlik Firavun Köyü, daha ileride ise İmraniye yerleşim bölgesi.v.s.

Soldaki, yarım hilal şeklindeki beyaz bina ile uzun bina Grand Hayat oteli, ileri de Kasrul Ayn hastanesi, Menyel semti, Memalik meydanı, daha uzakta Maadi semti, Nil nehri boyunca 25 km ileride Milli Şairimizin M. Akif Ersoy’un 11 yıl yaşadığı Helvan semti.

Nil’i kilometrelerce takip edersek sırasıyla, Beni Suyef ili, El-Minya, Asyut, Suhac, Gina, Asvan, Ebu Sümbül ve Sudan ülkesi.

Umarım bu anlatımımla sizin kafanızı karıştırmadım. Nil Nehri'nin Kahire Kulesinden Görünüşü

Fotoğrafta, Kahire’yi ikiye bölen Nil nehri’nin en geniş yerlerinden biri. Nil’in üzerinde geçen Kahire’nin en uzun 6 Ekim köprüsüdür.

Köprü’nün yanı başındaki kahverengi bina Ramsis Hilton oteli, otelin solandaki 6 binalar Kahire’de yabancı basın büroları var. Ortadaki beyaz bina Mısır televizyonu, diğer uzun bina ise Dışişleri bakanlığı binasıdır.

Ben, gördüğünüz bu fotoğrafı 2000 yılında Kule’den çekmiştim.

 Kahire Kulesi (Burcu Kahire)

Kule, Kahire'nin görülmesi gereken yerlerinden biridir. Nil Nehri'nin kıyısına yakın bir yerde. Kule’den Kahire’yi kuş bakışı görebilirisiniz. Kule’nin yüksekliği 180 metre’dir. İlginç bir mimarisi var. Kule’den Piramitleri görebiliyorsunuz. Kahire’yi ikiye ayıran Nil nehri’nin tüm kollarını görebilirsiniz.

Kule’nin çevresinde devasa ağaçlar var. Kuleye, asonsor ile çıkılıyor. Tepesinde iki kat bulunuyor. Birinci katında döner lokanta bulunuyor. İkinci katında ise kafeterya var. Kulenin en tepesinde ise seyir yeri var. Kahire’yi para ödeyerek dürbün ile izleyebilirsiniz.

Amerika tarafından Mısır para yardımı yapılır. Eski Cumhurbaşkanı Cemal Abdunnasır döneminde. Nasır, bu para ile Kule’yi yaptırır.

Kahire’yi ziyaret edenler Kule’ye çıkmadan mutlaka gitmesin biz den söylemesi.


 Ahmed Bedevi Türbesi

Tanta’daki kendi adına yapılan Ahmed Bedevi camisindeki türbesi.

Mısır evliyâsından. İsmi Ahmed olup babasının adı Ali'dir. Nesebi Peygamber efendimize ulaşır. Annesinin ismi Fatma binti Muhammed'dir. 1200 (H.596)'de Fas'ta doğdu.

Ahmed Bedevi’nin Mısır’ın Tanta kentinde Ahmed Bedevi Camisi ve türbesi bulunuyor.
Ruhuna Fatiha okuyalım.

 Ahmed Bedevi Camii

Mısır’ın Tanta şehrindeki Ahmed Bedevi Camisi.

 Ahram Gazetesi


Ahram gazetesi, Mısır'ın yarı resmi gazetesidir. 1 milyon tirajı vardır. Ramsis meydanına yakın Cela caddesinde bulunuyor.

 Sultan Hasan ile Ahmed Rifai Camisi

Kavalı Mehmet Ali Paşa'nın arkasında Sultan Hasan ile Ahmed Rifai camisidir. Sultan Hasan camsinde Kral Faruk ve aile yakınlarının türbeleri bulunuyor.

Ayrıca, İran Şahı Rıza Pehlevi, bu camide defnedilmiştir.

 Piramit'in İçi


Piramit'in içinde Metin, bu görmüş olduğunuz merdivenlerden çıkarak Firavun'un odasına ulaşıyorsunuz.

 Mezarkent


Kahire'de M. Ali paşa Camisi çevresindeki mezarkent.

 Kahire İstasyonu


Kahire'nin kalbindeki Ramsis meydanında bulunan Kahire istasyonu.

 Kahire Müzesi


Kahire'de tahrir meydanında bulunan Mısır'ın en büyük Kahire Müzesi. Bu müze de meşhur firavunların mumyaları ikinci katında bulunuyor.

 İmam Şafii Türbesi


Dört mezhebin kurucusu İmamı Şafi'nin türbesi.

 Hz. Hüseyin Türbesi


Peygamberimiz (s.a.v) torunu Hz. Hüseyin’in başının bulunduğu sanılan Hüseyin Camsindeki türbesi.

 Nil Kıyısında Kiralık MotorlarKahire'yi ikiye ayıran Nil nehrinin en işlek yeri olan Nil Hilton oteli önünden bir kesit. Bu gemiyi pazarlık yaparak 10 dolara kiralayarak bir saat Nil turu yapabilirsiniz.

Kahire'ye ziyaret edenler bu turu kaçırmamaları tavsiye edilir. Ben, misafirlerimi bu turu yaptırmadan Türkiye'ye göndermem.

 Türkler Piramitlerde

Türkler Piramitlerde tur rehberinde bilgi alırken.

 Turu Sina Dağında Güneş

Hz. Musa'nın Allah (c.c) ile Turu Sina dağında görüştüğü dağın zirvesinde güneşin doğuşu bambaşka.

 Nil'de 5 Yıldızlı Gemi Turu YaparkenMısır'a hayat veren Nil nehrinde beş yıldızlı gemi 2 saatlik yemekli Nil turu yaparken. Bu gemi turları gündüz ve gece turları yapılıyor.

Bir kişilik yemek bileti 25 ile 30 dolar arasında değişiyor.