TÜMİAD
   Mısır Basını
   Mısır Büyükelçiliği
   Kahire Büyükelçiliği
   Metin TuraN Kim'dir
   Mısır'da Oteller
   Mısır'da Şirket Kurma
   Mısır Vizesi
   Mısır'ın Tarihi
   Önemli Telefonlar
     Mısır'da Türk İzleri / Ana Sayfa
 Akif, Kahire Üniversitesi'nde ölümsüzleşti

Metin, Akif’nin amfisinde

İstiklal Marşımız'ın yazarı milli şair Mehmet Akif Ersoy'un ismi, Mısır'daki Kahire Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde bir amfiye verildi.

Mısır'ın en köklü ve önde gelen kurumlarından olan Kahire Üniversitesi Senatosu geçtiğimiz yaz aldığı bir kararla Edebiyat Fakültesi'nin en büyük amfilerinden birinin isminin şairimize tahsis edilmesini kararlaştırmıştı. Akif’in1930'lu yıllarda Mısır'da yaşarken Kahire Üniversitesi'nde Türkçe dersler vermişti.

Akif'in amfiye verilmesinde başta eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ve M.E.B Hüseyin Çelik'in girişimiyle verildi.

 Kahire Büyükelçiliği Rezidansımız

Kahire Büyükelçiliği rezidansımız İtalyan mimarisi tarzında yapıldı. Kahire'de Nil manzaralı konutumuz Mısır'da büyükelçilik rezidanslarının içinde en iyilerindendir.

Kahire hayvanat bahçesine yakın bir yerdedir.

 İskenderiye Türk Şehitliğimiz

İskenderiye'nin sahilinde kornişte bulunan 4 yıldızlı Ramadan oteli arkasında'dır.

 Kahire Türk Şehitliği

Mısır'ın başkenti Kahire'de Birinci Dünya Savaşı (1915-1918) sırasında Filistin cephesinde İngilizler tarafından esir edildikten sonra Mısır’daki esir kampları ve hastanelerde şehit olan 4500 subay ve asker burada toplu olarak yatmaktadır.

Eski Kahire Büyükelçisi Yaşar Yakış tarafından Kütahya’dan getirttirilen seramiklerle 1998'de yenilendi.

Türk Şehitliğimiz, Kahire’nin Medinetün Nasr’daki Otostorad caddesindeki Mukavanunel Arap Hastanesine varmadan sağda.

Şehitlerimizin ruhlarına fatiha okuyalım.

 Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın Türbesi


Kahire'de Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın camisi içindeki türbesi.

 Kavalalı Mehmet Ali Paşa Huzuru


Mehmet Ali Paşa, Kale içinde bulunan Sarayında halkını dinlerken.

 Kavalalı Mehmet Ali Paşa Camisi

Bu camii Mehmet Ali Paşa yaptırdı. Mehmet Ali Paşa bu camide türbesi bulunuyor.

Kahire'nin en görkemli yeri olan tarihi Kale'nin içinde ihtişamıyla Osmanlının Mısır'daki en önemli eseridir. İbni Tolun Camisi

İlk Türk Devleti Mısır’da kuruldu

İbni Tolun Devleti, ilk Müslüman Türk devletidir. Türk asıllı Ahmet Bin Tolun tarafından Mısır’da kuruldu. İbni Tolun, Kahire’de kendi adına bir cami yaptırdı (877-879).

Kahire’de Kavalalı Mehmet Ali Paşa camisine yakın bir yerde bulunuyor.


 Yavuz Selim, Tomanbay’ı Astığı Kapı

Babul Züveyla Kapısı

Yavuz Sultan Selim, 22 Ocak 1517 tarihinde, Ridaniye savaşında, Mısır Memlûk Sultanı Tomanbay’ı mağlup eder. Yavuz Selim, Mısır halkına ibret alem olsun diye Kahire’nin giriş kapılarından olan Babul Zuveyla kapsını asmıştır. Bu kapı girişinde Tamanbay’ın asıldığı malzemeler bulunuyor.

Babul Züvayla’ya nasıl gidilir? Ezher camisi meydanında aşağıya yüz metre sonra üst geçidi hemen geçince sola döneceksiniz. Yaklaşık 4 yüz metre yürüyerek ulaşabilirsiniz.

 Osmanlı Minareli Hüseyin Camisi

Hüseyin Camisini, Sultan Ahmet'e Benzetiyorum

Mısır’ın bin yıllık tarihi çarşısı yanında bulunan Peygamberimiz (s.a.v) torunu Hz. Hüseyin’in başının bulunduğu iddia ediliyor. Hüseyin Camisi’nin minaresi Osmanlı döneminde yapıldı.

Ben, Hüseyin camisi çevresini Sultan Ahmed meydanına benzetiyorum. Cami karşısında El-Ezher Camisi ve üniversitesi bulunuyor. Mısır halkı ehli beyte önem verir. Hüseyin Camisi, dini günlerde özellikle Kadir Gecesinde binlerce Mısırlı çevre illerden gelerek cami etrafında iftarını açar ve sahura da orada geçirirler. Hüseyin meydanı ve El-Ezher meydanı tıklım, tıklım dolar taşar. Kadir Gecesinde Kahire’de geçirenler mutlaka Hüseyin meydanını ziyaret etmelerini tavsiye ediyorum.

Hüseyin Camisi, Mısır’ın en ünlü hafızları Kuran-ı Kerim okur. Burada Kuran okuyan Mısır’ın resmi hafızıdır. Şuan, Ahmed Naina bu camide her cuma Kuran okur. Mısır’ın dünyaca ünlü hafızlarından Muhammed Rıfat, Mustafa İsmail ve Abdulbasid Abdussamed bu cami de Kuran tilavet ettiler.


 Kahire'de Hasan Şaş, Yavaş, Yavaş

Hasan Şaş'ın Ayağına Basmışım

Biz ailecek Galatasaraylıyız. Ama fanatik maç hastası değilim. İlginç tarafı Galatasaray futbolcularını Kahire'de tanıdım. 3 gün boyunca onlara rehberlik yaptım. Bülent Korkmaz'ın kaptan olduğunu o zaman öğrendim.

Maç öncesi otobüs'ün içinde koridorda hareket ederken Hasan Şaş'ın ayağını bilmeyerek basmışım. Şaş, "Bana abi ayağıma bastın beni sakat edeceksin" dedi. Ben de, "Bilmeyerek bastım özür dilerim" dedim.

Mısır televizyonları Hasan ile röportaj yapmak için yarıştı. Dünya kupasında meşhur olan Şaş, kanallarda yayınlanan haberler sayesinde şöhreti daha da artı. Kısacası Japonya’nın İlhan Mansız'ı gibi ünlü oldu.

Kahire'nin Hanhali çarşısında hediyelik eşya satan zeki dükkan çalışanları Türk turistleri avlamak için "Hasan Şaş, Yavaş, Yavaş" diyerek Türklerin ilgisini çekerek mal satmayı başarıyorlar. Galatasaray Mısır Mili Takımı ile


Galatasaray Mısır Milli takımı ile maç öncesi Kahire'nin 100 bin kişilik olimpiyat stadında.

Mısır'ın milli furbolcuları Ahmed Hasan ile Abduzzahir Essak Galatasaray karşı oynadı.

 Galatasaray Mısır’da

Türklerin Kahire’de Tarihi Buluşması

17 Ocak 2003 Türkiye-Mısır tarihinde 81 yıl sonra Galatasaray- Mısır Milli takımı ile Kahire de dostluk maçı yaptı. Bu özel maç bağlantısını yapmayı Allah bana lütfetti. Galatasaray-Mısır 1-1 berabere kalarak dostluk kazandı.

Benim, 16 yıllık Mısır yaşantımda ilk defa Türkleri Kahire’de bir arada gördüm. Bu fotoğraf benim açımdan çok önemli. Galatasaray takımımızın Mısır organizesinde rehberliğin yanı sıra Anadolu Haber Ajansına haber yaptım. Bayağı yorulmuştum ama unutamayacağım en güzel günlerimden bir gündü. Bu tarihi maçı Mısır televizyonu ve Türkiye’de TV 8 canlı yayından verdi. İki ülke arasında spor alanında son yılların en büyük organizasyonu olarak tarihi geçti.

 Kahire Büyükelçiliği

Büyükelçilik Binasını Türk Vatandaşı Bağışladı

Kahire Büyükelçiliğimizin tepeden görüntüsü. Bu binamız Kahire'de Osmanlı döneminde yaşayan Türk asıllı hayırsever Türk bayrağı bu villada dalgalanması şartıyla Türkiye Büyükelçiliğimize bağışladı.

Büyükelçilik adresimizi. El-Felaki cad. No: 25 Babul Lok ( Mısır Meclis yakını) Kahire/ Mısır

 M.Akif'in Kahire'de Kaldiğı Ev

Milli şarimiz M.Akif Ersoy'un Kahire'nin dışındaki Helvan semtinde kaldığı ev. Merhum Akif, 10 yıl bu ev kaldı. Gündemden düşmeyen Kuran-ı Kerim'in tercümesi bu evde yazdı.

 Hilmi Özkök Kahire'de Türk bay

Eski Genel Kurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök, Mısır'ın Topkapısı sayılan "Kala"sinde bulunan Mısır tarihi bölümünde Türk bayrağı hakkında bilgi alırken.

 Kahire Semahanesi

Kahire'de Türklere ait Kahire Semahasinde Türk mevlevileri.

 Kahire'de Revakul Etrak

Kahire'de Ezher Camisinin bitişiğindeki Ezher Üniversitesinde öğrenim görmüş Türklerin 1992 yılında Revakul Etrak yurdunun çatısındaa çekilmiş bir görüntüsü.

 Mustafa Sabri'nin Kabri

Osmanlının en son Şeyhul İslamı Mustafa Sabri (h.z) Kahire'deki Gafir mezarlığında yatmaktadır.

 Ebu Dehep Yurdu

Eskiden Ezher Üniversitesine öğrenim gören Türklerin kaldığı "Ebu Dehep Yurdu" ilgisizlik yüzünden Türklerin elinde alındı. Ebu Dehep yurdu eski günleri yaşaması için girişimci Türkleri bekliyor.

 Zahidül Kevseri Kabri

07.10.2007.
Osmanlı Şeyhulislamlarından Mustafa Sabri (h.z) yardımcısı Düzceli Muhammed Zahid el-Kevseri’nin mezarını, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası restorasanı yaptırıyor.

Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ragıp Gökasaoğlu da yaptığı açıklamada Mısır da mezarı bulunan Osmanlı Alimlerinden 1878 yılında Düzce'nin Hacı Hasan Efendi Köyü'nde (Haratehabl) doğan Muhammed Zahid el-Kevseri’nin mezarının onarımı yönünde istek geldiğini ve konuyu Yönetim Kurulu olarak değerlendirdiklerini söyledi. Düzce’nin yetiştirdiği müstesna din bilginlerinden olan Guser ailesinden Muhammed Zâhid el-Kevserî (1880-1952), Düzce’nin ileri gelenleri tarafından yaptırılan Yeni Cami bitişiğindeki medresede ilk eğitimini almış (Babası Hasan Hilmi Efendi medresede müderris olarak ders vermekte idi) Düzce İptidai mektebini ve Rüştiye okulunu bitirdikten sonra Matematik, coğrafya ve tarih konularında Düzce'nin önemli ilim adamlarından Muhammed Nazım Efendi tarafından yetiştirilip İstanbul'a Kadıasker Hasan Efendi Darü'l Hadisi'ne gönderilmiştir. 1913'te İstanbul müderrisleri reisi olmuştur. (Ordinaryüs payesi denilebilir) Dönemin siyasileriyle ters düştüğü için 1922'de Mısır'a gider ve kalan bilimsel çalışmalarını burada sürdürür.

 Mısır-Türk Dostluk Derneği

Mısır-Türk Dostluk Derneğinde Ayn Şems Üniversitesi Prof.Dr. Safsafi Ahmed, Türkolji öğrencilere Türkçe kursları sonrası çekilmiş bir görüntü.